KELT KIFLI

1.Tészta: 2,5 dl tej, 5 dkg élesztő, 1 evőkanál cukor, 70 dkg liszt, 1 db (2 dl) kefír, 1 egész tojás, 1 dl olaj, csipet só.
A kelt tésztát összeállítjuk, és kb. 30 percig kelesztjük. A megkelt tésztát 8 felé osztjuk és kis cipókat formázunk.
2. Krém: 1 db (25 dkg) margarin, 1 evőkanál só, 5 dkg reszelt sajt
3. A cipókat tányér nagyságúra nyújtjuk és megkenjük a krém negyed részével, majd egy másik kinyújtott cipót ráteszünk, és felvágjuk 12 részre. (Negyedeljük, majd a negyedeket 3 részre osztjuk). Kifli formára összesodorjuk az így kapott cakkokat. A kifliket megkenjük tojással és tetszés szerint megszórjuk mákkal, sóval, reszelt sajttal, köménymaggal, stb.
Előmelegített sütőben közepesnél erősebb hőfokon 20-25 percig sütjük.

LENCSEFŐZELÉK


1. Púpos bögre lencsét beáztatunk éjjelre.
2. Alaplét készítünk: fél hagymár olivaolajon üvegesre pirrítunk, felöntjük egy bögre vízzel, fűszerek: 2 apró kockákra vágott sárgarépa, 1 tyúkhúsleves kocka, 1 kis marék apróra szelt zöldségzöld, 10-12 szem feketebors, 2 babérlevél, 1 gerezd szérnyomott fokhagyma.
3. Az alaplében a lencsét fél óráig főzzük. Ha elfő a leve, pótoljuk. A végén egy kis rántást keverünk hozzá.

PLUTYKA


Hozzávalók: 1 kisebb fej kelkáposzta, fél kg krumpli, 2 pár virsli, só, vegeta, 2 gerezd fokhagyma, 1 fej vöröshagyma, 2 evőkanál olaj, köménymag, liszt.

Az apróra vágott hagymát az olajon üvegesre pirítjuk, liszttel berántjuk. A felszeletelt káposztát, a megpucolt, negyedbe szelt krumplit hozzá adjuk, vegetázzuk, sózzuk, köménymaggal, apróra nyomott fokhagymával ízesítjük. Annyi vizet öntünk rá, hogy épp ellepje. Lassú tűzön főzzük, amikor már majdnem kész, belekarikázzuk a virslit, és még egy picit főzzük.

OLIVÁS LEPÉNY


Hozzávalók:
20 dkg búzaliszt, 10 dkg rozsliszt, 1 teáskanál só, 7 g élesztő, 1 teáskanál cukor, 0,6 dl olivaolaj, 1 dl víz, 1 jó marék magozott olivabogyó.
1. Az élesztőt a cukros, langyos vízben megfuttatjuk. A liszteket a sóval elkeverjük. Az élesztős vizet, az olivaolajat a sós liszthez adjuk, és kemény, sima tésztává gyúrjuk. Letakarva 1 órát pihentetjük.
2. Egy tepsit kikenünk olivaolajjal. A tésztát jól átgyúrjuk, és lisztezett deszkán egy kb. 20 cm átmérőjű kerek lepénnyé nyújtjuk. A tetejére hosszában félbe vágott olajbogyókat helyezünk (ügyelve a mintázatra, hogy cikkesen könnyen szelhető legyen, ha kisül a tészta...). A sodrófánkkal a tetejét a bogyókkal együtt még meglapítjuk, hogy a bogyók jól belenyomódjanak a tésztába. A tetejét olivaolajjal megkenjük, majd a sütőlapra helyezzük, és 15 percig állni hagyjuk.
3. A 240 fokra előmelegített sütőben a tésztát 10-15 perc alatt aranybarnára sütjük.
Melegen tálaljuk, hiszen akkor a legjobb. De ideális kenyér helyett, 1-2 napig eláll.

:-)


Bazsi, köszönöm a sodrófát! ;-)

DIÓS CSIGABIGA

1.Tésztához: 380 g liszt, 40 g vaj, 65 g cukor, 2 dl tej, 5 dkg élesztő, 1 tojás sárgája, 1 vanilincukor. A langyos, vaniliás tejben az élesztőt megfuttatjuk. A lisztet, cukrot keverőtálban összekeverjük, belemorzsoljuk a vajat, hozzáadjuk a tojássárgát és az élesztőt. A tésztát pihentetjük.
2.Töltelékhez: 150 g darált dió, 150 g mazsola, 40 g vaj, 30 g cukor. Kézzel belemorzsoljuk diós cukorba a vajat. Gyúrható állagú masszát kapunk. A mazsolát közben langyos vízbe áztatjuk.
3. A tésztát kisodorjuk téglalap alakúra (36x25 cm). A diós masszát egyenletesen rámorzsoljuk, majd megszórjuk lecsöpögtetett mazsolával a tetejét. A téglalap hosszabb oldaláról indulva feltekerjük a tésztát, majd az így kapott "tésztarudat" éles késsel 12 egyenlő szeletre vágjuk. Egy 25 cm átmérőjű kerek tortasütő formát kivajazunk, majd a 12 csigával kibéleljük. A tetejét egy tojással megkenjük, és ízlés szerint meghintjük cukorral. (Ne ijedjünk meg, a csigák közt kb. 1 cm hely marad, de ahogy sül a süti még kel, így a végére teljesen kitölti a réseket. Fontos még, hogy tényleg csak csigák tetejét kenjük meg, és ne az oldalukat, mert így lesznek könnyedén szétválaszhatóak.)
4. 180 fokon kb. 45 percig sütjük. Akár a karácsonyi beiglit is helyettesítheti...töltelékként lehet készíteni mákosat, fahéjasat is. Ezt már mindenki fantáziájára bízom.

Mivel ehhez a recepthez a sodrófa elengedhetetlen kellék, és nekem nincs ilyen konyhai célszerszámom, a hasonló élethelyzetbe keveredett kedves olvasóimnak ajánlom a mézbort. Egyenes, henger alakú üvegben árulják....az üveget a sterilizálás kedvéért vonjuk be folpack-al, és máris kész a sodrófa! Nekem, és szorgos kis kuktámnak duplán bevált...