KELT KIFLI

1.Tészta: 2,5 dl tej, 5 dkg élesztő, 1 evőkanál cukor, 70 dkg liszt, 1 db (2 dl) kefír, 1 egész tojás, 1 dl olaj, csipet só.
A kelt tésztát összeállítjuk, és kb. 30 percig kelesztjük. A megkelt tésztát 8 felé osztjuk és kis cipókat formázunk.
2. Krém: 1 db (25 dkg) margarin, 1 evőkanál só, 5 dkg reszelt sajt
3. A cipókat tányér nagyságúra nyújtjuk és megkenjük a krém negyed részével, majd egy másik kinyújtott cipót ráteszünk, és felvágjuk 12 részre. (Negyedeljük, majd a negyedeket 3 részre osztjuk). Kifli formára összesodorjuk az így kapott cakkokat. A kifliket megkenjük tojással és tetszés szerint megszórjuk mákkal, sóval, reszelt sajttal, köménymaggal, stb.
Előmelegített sütőben közepesnél erősebb hőfokon 20-25 percig sütjük.

LENCSEFŐZELÉK


1. Púpos bögre lencsét beáztatunk éjjelre.
2. Alaplét készítünk: fél hagymár olivaolajon üvegesre pirrítunk, felöntjük egy bögre vízzel, fűszerek: 2 apró kockákra vágott sárgarépa, 1 tyúkhúsleves kocka, 1 kis marék apróra szelt zöldségzöld, 10-12 szem feketebors, 2 babérlevél, 1 gerezd szérnyomott fokhagyma.
3. Az alaplében a lencsét fél óráig főzzük. Ha elfő a leve, pótoljuk. A végén egy kis rántást keverünk hozzá.

PLUTYKA


Hozzávalók: 1 kisebb fej kelkáposzta, fél kg krumpli, 2 pár virsli, só, vegeta, 2 gerezd fokhagyma, 1 fej vöröshagyma, 2 evőkanál olaj, köménymag, liszt.

Az apróra vágott hagymát az olajon üvegesre pirítjuk, liszttel berántjuk. A felszeletelt káposztát, a megpucolt, negyedbe szelt krumplit hozzá adjuk, vegetázzuk, sózzuk, köménymaggal, apróra nyomott fokhagymával ízesítjük. Annyi vizet öntünk rá, hogy épp ellepje. Lassú tűzön főzzük, amikor már majdnem kész, belekarikázzuk a virslit, és még egy picit főzzük.

OLIVÁS LEPÉNY


Hozzávalók:
20 dkg búzaliszt, 10 dkg rozsliszt, 1 teáskanál só, 7 g élesztő, 1 teáskanál cukor, 0,6 dl olivaolaj, 1 dl víz, 1 jó marék magozott olivabogyó.
1. Az élesztőt a cukros, langyos vízben megfuttatjuk. A liszteket a sóval elkeverjük. Az élesztős vizet, az olivaolajat a sós liszthez adjuk, és kemény, sima tésztává gyúrjuk. Letakarva 1 órát pihentetjük.
2. Egy tepsit kikenünk olivaolajjal. A tésztát jól átgyúrjuk, és lisztezett deszkán egy kb. 20 cm átmérőjű kerek lepénnyé nyújtjuk. A tetejére hosszában félbe vágott olajbogyókat helyezünk (ügyelve a mintázatra, hogy cikkesen könnyen szelhető legyen, ha kisül a tészta...). A sodrófánkkal a tetejét a bogyókkal együtt még meglapítjuk, hogy a bogyók jól belenyomódjanak a tésztába. A tetejét olivaolajjal megkenjük, majd a sütőlapra helyezzük, és 15 percig állni hagyjuk.
3. A 240 fokra előmelegített sütőben a tésztát 10-15 perc alatt aranybarnára sütjük.
Melegen tálaljuk, hiszen akkor a legjobb. De ideális kenyér helyett, 1-2 napig eláll.

:-)


Bazsi, köszönöm a sodrófát! ;-)

DIÓS CSIGABIGA

1.Tésztához: 380 g liszt, 40 g vaj, 65 g cukor, 2 dl tej, 5 dkg élesztő, 1 tojás sárgája, 1 vanilincukor. A langyos, vaniliás tejben az élesztőt megfuttatjuk. A lisztet, cukrot keverőtálban összekeverjük, belemorzsoljuk a vajat, hozzáadjuk a tojássárgát és az élesztőt. A tésztát pihentetjük.
2.Töltelékhez: 150 g darált dió, 150 g mazsola, 40 g vaj, 30 g cukor. Kézzel belemorzsoljuk diós cukorba a vajat. Gyúrható állagú masszát kapunk. A mazsolát közben langyos vízbe áztatjuk.
3. A tésztát kisodorjuk téglalap alakúra (36x25 cm). A diós masszát egyenletesen rámorzsoljuk, majd megszórjuk lecsöpögtetett mazsolával a tetejét. A téglalap hosszabb oldaláról indulva feltekerjük a tésztát, majd az így kapott "tésztarudat" éles késsel 12 egyenlő szeletre vágjuk. Egy 25 cm átmérőjű kerek tortasütő formát kivajazunk, majd a 12 csigával kibéleljük. A tetejét egy tojással megkenjük, és ízlés szerint meghintjük cukorral. (Ne ijedjünk meg, a csigák közt kb. 1 cm hely marad, de ahogy sül a süti még kel, így a végére teljesen kitölti a réseket. Fontos még, hogy tényleg csak csigák tetejét kenjük meg, és ne az oldalukat, mert így lesznek könnyedén szétválaszhatóak.)
4. 180 fokon kb. 45 percig sütjük. Akár a karácsonyi beiglit is helyettesítheti...töltelékként lehet készíteni mákosat, fahéjasat is. Ezt már mindenki fantáziájára bízom.

Mivel ehhez a recepthez a sodrófa elengedhetetlen kellék, és nekem nincs ilyen konyhai célszerszámom, a hasonló élethelyzetbe keveredett kedves olvasóimnak ajánlom a mézbort. Egyenes, henger alakú üvegben árulják....az üveget a sterilizálás kedvéért vonjuk be folpack-al, és máris kész a sodrófa! Nekem, és szorgos kis kuktámnak duplán bevált...

RÓMAI ROZMARINGOS KRUMPLI

Rómában töltöttem 4 napot. Sok étteremben jártunk, de mind közül a legjobb a Via di Monte Giordano-n az Antica Taverna volt. Ide kétszer is betértünk, másodszor már spumante-val (enyhén pezsgő bor) fogadtak minket, mint visszatérő vendégeket. Az árak teljesen elfogadhatóak, a hangulat családias, szóval igazi kis sikátori étterem kockás abroszokkal, ahova a helyiek térnek be egy jót enni. Innen próbálok pár receptet csempészni, emlékezetből rekonstruálni :-)

A köretként tálalt rozmaringos krumpli annyira jó volt, hogy hazatérvén igazán nemes végzetet jelentett a rozmaring bokrom zsenge ágai számára...

Hozzávalók:
krumpli
pár szál rozmaring
1 római agyagtál, vagy jénai üvegedény
só, bors.

Az elkészítés nagyon egyszerű. Az edényt kivajazzuk, majd a meghámozott, apróra vágott krumplit rátegesen beletesszük. Azért írom, hogy rétegesen, mert közben locsolgatjuk olivaolajjal, meg-meg szórjuk sóval, frissen őrölt borssal, és rozmaring levelekkel. Sütőben fedővel, majd később a fedőt levéve légkeveréssel sütjük. Vigyázat, isteni az illata!

(Mivel nincs mikróm, hagyományos módszerekkel melegítem az ételeket. Így jöttem rá, ha a fent leírt módon elkészített krumplit teflon serpenyőben kicsit megsütjük, még finomabb! Ajánlom. :-) vagy...lehet tovább fejleszteni: kispipit is beleteni a római tálba a krumpliágyra...Kérem! Innen kezdve határtalanok a lehetőségek...! :-)

ALMÁS-MÜZLIS MUFFIN

10 dkg vaj vagy margarin
8 dkg méz
2 tojás
12 dkg liszt
1 púpos teáskanál sütőpor
15 dkg cukormentes müzlikeverék
3 közepes méretű savanykás alma
1 teáskanál citromlé
0,5 dl erős gyümölcstea
muffinsütő, kb. 20 db muffinpapír

A sütőt 200 C fokra előmelegítjük.
Vajat habosra keverjük a mézzel, és belekeverjük a tojásokat. A lisztet egy tálban elkeverjük a sütőporral és a müzlivel, majd a vajas masszához adjuk. Az almákat lereszeljük, citromlével, teával megfelelőre hÍgítva a masszához adjuk. (Nagyon lédús almánál nincs szükség a teás hÍgításra! A tésztának folyékonynak kell lennie!)
A tésztát a megvajazott, majd papírformákkal kibélelt sütőlapba öntjük, és 180 fokon, légkeveréssel aranybarnára sütjük.

SÜTŐTÖKLEVES

Hozzávalók:
1 sütőtök
1 erőleveskocka
vaj
főtt-füstölt tarja
pár szelet kenyér

A tököt félbe vágjuk, kimagozzuk, forró sütőben megsütjük. Ha megsült, kanállal kikanalazzuk a héjából, és mixerrel pépesre mixeljük. A leveskockából levest főzük, és annyi levet adunk az összepépelt tökhöz, amennyi szükséges a jó krémes állag eléréséhez. A leves krémességét azzal fokozhatjuk, hogy egy kis vajat olvasztunk bele.

A füstölt tarját apró kockákra szeleteljük, és egy serpenyőben megpirítjuk. A kenyérszeletekkel is hasonlóan járunk el. A levest tálaláskor megszórjuk a pirított kenyér, illetve tarja kockákkal.

SPAGHETTI AL DENTE....


Olaszországban azt hamar megtanultam, hogy az olaszok a tésztát nem szeretik túlfőzve. Azt mondják, a tészta legyen "al dente", vagyis olyan állagú, amin van még egy kis rágni való. De meddig is kell főzni a tésztát, hogy pont al dente legyen? A válasz egyszerű.... Főzés közben időnként vegyünk ki egy-egy tésztát a forró vízből. Tépjük ketté, és nézzük meg a metszetét. Ha egy tűszúrásnyi pici fehér pötty van a közepén, akkor kell levenni a tűzről, mert kész, pont al dente ;-)

Ja, és a másik szentségtörés....NE tördeljük el a tésztát!! Egyben főzzük meg a hosszú szálakat, mert más különben nem lehet a villára tekerni! És még valami: az olaszok soha nem használnak kanalat a spagetti feltekeréséhez. Egyetlen villa, ez minden. A kanál csak a túristáknak van ;-)

Annak érdekében, hogy a tészta "tekerhetőbb" legyen, főzéskor tegyünk egy "szál" (filo) oliva olajat a vízbe. Vagyis az üvegből egy lendülettel löttyintsünk a vízbe egyet.

BOLOGNAI SZÓSZ

Hozzávalók:

1 vöröshagyma
1 fokhagymagerezd
75 g zsíros szalonna
1 sárgarépa
1,5 friss zellerszár
2 evőkanál oliva olaj
1 evőkanál cukor
400 g darálthús (disznó vagy marha)
400 g paradicsom (kondzerv hámozott szószos)
1 dl ml vörösbor (száraz)
só, bors, oregánó
1 dl tej

Hagymát, fokhagymát apróra szeljük. A répát, zellerszárat, szalonnát apróra kockázzuk. A szalonnát a forró oliva olajban kiolvasztjuk. Először hozzáadjuk a zöldségeket, majd a darált húst, és kevergetve jól átsütjük.

Hozzáöntjük a vörösbort, és kevergetve főni hagyjuk, míg a folyadék el nem főtt. Sóval, borssal ízesítjük. Hozzáadjuk a tejet, és sűrüre főzzük. Az oregánót, és paradicsomot és cukrot belekeverjük a szószba és kb. 30 percig lassú tűzön főni hagyjuk.

CSIRKE SZÓJÁS-BAZSALIKOMOS PÁCBAN

Hozzávalók:

csirke, vagy pulykamell
bazsalikom
szójaszósz

bors

A húst apró kockákra (kb. dobókocka nagyságúak) szeleteljük. Egy tálba szójaszószt öntünk, beletesszük húskockákat, és jól megszórjuk szárított bazsalikom levelekkel, majd ízlés szerint sózzuk, borsozzuk. Fél órát-órát a pácban hagyjuk, közben néha megkeverjük.

Egy teflon serpenyőbe öntjük páclevestől, és kevergetve megsütjük.
Rizzsel, kuszkusszal tálaljuk, tetejét meglocsoljuk szójaszósszal.

LECSÓ TÉLIRE

Ahogy nálunk a családban ez generációk óta készül...

Hozzávalók:

1/4 kg disznózsír
Első hallásra ijesztő lehet ennyi disznózsír, de kell az, mert ha üvegbe töltjük a lecsót, a zsír feljön az üveg tetejére, és légmentesen zárja le azt.... Így nem kell tartósítószer! :-)
1/2 kg érett paradicsom
4 kg paprika (Legyen benne pár pirosabb is, ez szép színt ad!)
2-3 vöröshagyma
só gondoló formán (Ezt a konyhai mértékegységet anyai nagymamámtól tanultam.)

Paprikát megtisztítjuk, felkockázzuk. Paradicsomokat megmossuk, szűrőbe tesszük és forrásban levő vízzel nyakon öntjük. Ettől felpuhul, és könnyű hámozni. Hámozás után durva kockákra szeljük. Hagymát felaprítjuk és a disznózsírban üvegesre pirítjuk. A paprikát, paradicsomot hozzáadjuk, sózzuk ízlés szerint. Fedő alatt "izzasztjuk". Víz nem kell bele, mert sok levet fog engedni. Forrásig melegítjük, majd főzzük még addig, míg érzésre olyan jó nem lesz. (Kóstolgassuk közben, csak a nyelvünkre vigyázzunk, mert forró!)

A kész lecsót forró vízben elmosott üvegekbe merjük. Egy villával kipiszkáljuk a buborékokat, hogy légmentesen legyen a lecsó az üvegben. Míg meleg, egy kis darab folpack-ot teszünk a tetejére, majd szorosan lezárjuk az üveg tetejét. Egy éjszakát meleg dunsztba tesszük az üvegeket. (Meleg dunszt: egy ládába pokrócot teszünk, arra újságpapírt. Ebbe tesszük az üvegeket, majd befedjük őket újsággal, és a pléd kilógó csücskeivel. Vagyis jól bebugyoláljuk az egészet, és ott hagyjuk kihűlni.)

Az így készült lecsó egész évben hűvös helyen eláll. Fogyasztáskor a megalvadt zsírt a tetejéről le lehet szedni, ha valakit zavar. Bár, szerintem sokkal egészségesebb, mint a tartósítószerek zöme... A fenn említett mennyiségből kb. 6 kicsi, 3dl-es üveget tudunk megtölteni.

Télen szuper reggeli tojással összesütve........hólapátolás előtt ;-)

KENYÉR (Zsófi módra)

Hozzávalók:

25 dkg búzaliszt
25 dkg rozsliszt
1 kocka élesztő
2 evőkanál olivaolaj
3,5 dl melegvíz
1 csapott evőkanál só
1 csapott evőkanál cukor
magvak, fűszerek ízlés szerint
(köménymag, napraforgó, tökmag, lenmag, olajbogyó, bazsalikom, oregánó ...)

Langyos vízben megfuttatjuk az élesztőt. Liszteket lazán összekeverjük. Olajat, maradék vizet, fűszereket, magvakat, élesztőt összekutyuljuk, és mindezt a lisztre öntjük. Most jön a gyúrás, majd a tészta 2 órán át való pihentetése. Pihi után újra gyúrjuk, formázzuk kiscipóvá, majd újra hagyjuk kelni fél órát. 200 fokon 40-45 percet sütjük egy tepsi közepére helyezett alufólián, melyet előzetesen meglisztezünk.

TIRAMISU

...avagy Vidíts fel! :-) .....

Hozzávalók:

4 tojás
3 csomag vaniliáscukor
3 evőkanál cukor
1/2 kg mascarpone
kb 40 babapiskóta
3 dl erős kávé
kakaópor
rum

Elkészítés:
A tojássárgákat a cukorral és vaninlincukorral habosra keverem. (Akkor jó, ha a cukor teljesen elolvadt, kicsit kifehéredik, és tejfel sűrűségű). A jól lehűtött mascarponet hozzáadom, majd rummal ízesítem. Tojásfehérjét kemény habbá verem, és lazán a krémbe forgatom. Babapiskótákat beleforgatok hideg cukros, rumos kávéba, majd egyenként az edény aljára fektetem őket. Erre öntöm a fele mascarpone masszát, majd újabb sor áztatott piskóta, és a massza másik fele. Hűtőben egy pár órát hűtöm, majd a tetejére kakaóport szórva tálalom.

ALMÁS PITE

Hozzávalók:

25 dkg liszt
5 dkg cukor
15 dkg vaj
1/2 merőkanál tej
1 dkg élesztő
1 tojás
kicsit több, mint 1 kg alma
fahéj, 2-3 zacskó vaniliáscukor
1 marék zsemlemorzsa
fél citrom reszelt héja és leve

Tészta:
Egy keverőtálban a lisztet, cukrot összekeverem és kézzel belemorzsolom a vajat. Hozzá adom a langyos tejben megfuttatott élesztőt, és a tojás sárgáját. Kézzel gyurma állagú masszává komponálom, ha híg, kis lisztet teszek még hozzá. A tésztát elfelezem, és sodrófával kinyújtom a két darabot 3-4 mm vastagra.

Töltelék:
Az almát megpucolom, lereszelem, levét kicsit kinyomkodom. Ehhez jön a fahéj, a vanilincukor, citromhéj, és citromlé.

A tepsit kivajazom. Egy kinyújtott tésztalapot fektetek bele. (Trükk: csavarjuk fel a tésztalapot a sodrófára, és lassan a fáról lehengergetve tegyük bele a tepsibe, így nem szakad el). Picit beszórom morzsával a tészta tetejét (ez beszívja majd az alma levét). Ráteszem egyenletesen a tölteléket, majd tésztalappal zárom a csodát. A tészta tetejét megkenem a tojás fehérjével (ennek mennyisége növelhető egy kis tejjel). Tetejét villával megszúrkodom (utat adok a képződő gőznek, így az nem púpozza fel össze vissza a süti tetejét). (Fontos! Előbb tojásozzuk a süti tetejét, aztán szúrkodjuk! Fordítva nem jó, mert a tojásfehérje eltömné a lukakat!)

Nem túl forró (180-200 C) sütőben sütögetjük, míg a teteje meg nem pirul, és a lakást be nem lengi a finom illat. Ha kész, a tepsiben kicsit hülni hagyjuk, majd felszeleteljük, és a szeleteket egyenként kis lapátkával szedjük tányérra.

RAKOTT CSIRKE

...csak mert sokkal egyszerűbb rárakni a tölteléket, mint a bőre alá gyömöszölni...

Hozzávalók:

csirkecombok
(vagy fél kg pulykacici szeletelve)
2-3 dl tej
zöldborsó
gomba
1-2 zsemle
15 dkg sajt
1 tojás
bors, vegeta, só,

1 marék zöldségzöld felaprigatva


Elkészítés:
A töltelékhez apróra csipkedjük a zsemléket, tejbe áztatjuk, majd összekevejük a tojással, a szeletelt gombával, cukorborsóval. Az egészet ízlés szerint fűszerezzük. A husit egy kivajazott jénaiba tesszük, vegetával, borssal megszórjuk, és apró vajforgácsokat teszünk rá. A tölteléket a húsra tesszük, kilapítgatjuk, majd az egészet megszórjuk reszelt sajttal. A jénait alufóliával zárjuk le, és 200 fokon sütjük, míg kész nincs. (fontos, hogy a jénait mindig a még hideg sütőbe tegyük be, és együtt melegedjenek fel!)

RAKOTT PADLIZSÁN

Hozzávalók:

1 kis padlizsán magostól, héjastól felkockázva
6-7 közepes krumpli felkarikázva
1 vöröshagyma felkockázva
8-10 friss bazsalikomlevél
2,5 dl paradizsompüré
10-15 dkg reszelt trapista
5-10 dkg reszelt karaván
margarin, olivaolaj
Bors, só, vegeta

Elkészítés:

Kivajazott jénaiba bedobáljuk rétegesen a nyers hozzávalókat, közben minden réteget megfűszerezünk, meglocsoljuk egy pici olajjal, paradicsommal, reszelt sajttal….
Hideg sütőbe tesszük a lezárt jénait, majd begyújtjuk 200-220 fokra a sütőt.
Várunk, míg megsül, majd mind megesszük ;-)